Αποστολέας Θέμα: Με όποιον ξεναγό καθήσεις τόσα πράγματα θα μάθεις...  (Αναγνώστηκε 3436 φορές)

Αποσυνδεδεμένος fei

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 801
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Με όποιον ξεναγό καθήσεις τόσα πράγματα θα μάθεις...
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 16:16:35 μμ »
Απο καιρό και ορμώμενη από ένα άλλο θέμα στο φόρουμ ήθελα να γράψω κάποια πράγματα για τους ξεναγούς που είχα εγώ στα ταξίδια μου αλλά και γενικά την αποψή μου για τις ξεναγήσεις.
Από τις λίγες εμπειρίες μου έως τώρα έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα,ο/η ξεναγός είναι απαραίτητοι σε κάθε ταξίδι άν όχι σέ όλο ταξίδι έστω σε κάποια βασικά αξιοθέατα.Στα τρία ταξίδια που έκανα εκτός Ευρώπης είχα ξεναγούς απο τους οποιους εμαθα πάρα πολλα.Στην Ταυλάνδη που ήταν και το παρθενικό μου ταξίδι,ατομικό μεν με ξεναγό δε στην Μπανγκόκ έστω κατάφεραμε στο λίγο σχετικά χρόνο που διαθεταμε να μας ξεναγήσει σε όλα όσα θέλαμε και να μας εξηγήσει πολλά για την κουλτούρα,τα ήθη,τα έθιμα και την καθημερινότητά τους μιας και ήταν και η ίδια Ταυλανδή.Εκτός αυτού άβγαλτοι εμείς τότε μας βοήθησε πολύ με τα transit μας που μπορεί να γελάω σήμερα αλλά τότε κοιτάζαμε στο αεροδρόμιο σαν χάνοι!!!
Φοβερός ήταν και ο ξεναγός μας στην Τυνησία ο κύριος Τρίφι που είχε ζήσει 10 χρόνια στην Ελλάδα,ως εκ τούτου μιλούσε άψογα ελληνικά καλύτερα από πολλούς Έλληνες και είχε τρομερή όρεξη να μας δείξει τα πάντα για τη χώρα του.Δυστυχώς κι έχω ξαναγράψει  γι'αυτό το γκρούπ μας αποτελούνταν από αδιάφορους τουρίστες που σκοπός του ταξιδιού τους ήταν τα ψώνια κι οι καφέδες και τον διέκοπταν για να τραγουδήσουν ή να χασκογελάσουν.Το πρώτο και τελευταίο μου ταξίδι με γκρουπ για τους παραπάνω λόγους αλλά και πολλούς άλλους.Οφείλω όμως να πω ότι ήταν άψογος επαγγελματίας,τηρουσε το πρόγραμμα με ευλάβεια παρ'όλες τις αντιδράσεις και φυσικά αν δεν ήταν αυτός ακόμη θα ψάχναμε ακόμη τη βαλίτσα μας στην έρημο  :laugh:
Στο τρίτο μας ταξίδι στο Νεπάλ είχαμε ξεναγό στην πρωτέυουσα Κατμαντού και στην Πόκχαρα.Ο πρώτος παρ'όλο που ήταν πολύ μορφωμένος,πραγματικά ήξερε κάθε στήλη,κάθε πέτρα,κάθε τι μέ την έννοιά του δεν με κέρδισε γιατί ποτέ δεν χαμογέλασε.Σου έδινε την εντύπωση ότι ήθελε να τα πει για να φύγει.Τον κερδίσαμε εμείς όμως και χαλάρωσε γιατί είδε το ενδιαφέρον μας και μετά μεχρι σε χωριά που δεν έχει πατήσει τουρίστας ποτέ μας πήγε για να μας ευχαριστήσει.Ο δέυτερος ο Ναρέντρα Ποντέλ είναι ακόμη φίλος και μιλάμε,μάλιστα πρόσφατα με ρώταγε για τις εξελιξεις εδώ,μεχρι εκεί έφτασε η χάρη μας!Ήταν πολύ καλος στην ξενάγηση,χάρις αυτόν εμαθα πολλά στοιχεία για τον Βουδισμό και τον Ινδουισμό που πάντα ήθελα να ξέρω κι ανταλλάξαμε απόψεις για τις θρησκείες που εμένα προσωπικά με κάνανε να δω πιο καθαρά!!!Τους ευχαριστώ όλους γιατί πήρα γνώσεις και είδα τις χώρες που πήγα πιο βαθιά και ουσιαστικά!
Στα τελευταία δυο ταξίδια λοιπόν που πήγα εντελώς ανεξάρτητη για λόγους πρωτα απ'όλα οικονομικους,επίσης ατομικό στην Ευρωπη με πρακτορείο δεν παίζει και για γκρούπ δεν το συζητώ ακόμη,δεν είχα ξεναγούς.Αν με ρωτάτε θα ήθελα να είχα!!!Ιδίως στο τελευταίο ταξιδι μου στη Ρώμη θα τον ήθελα πολύ γιατί είναι μία πόλη υπαίθριο μουσείο και χρήζει πολλών επεξηγήσεων.Ευτυχώς που είχα μαζί τους οδηγούς,να΄σαι καλά dk,και έβγαζα κάποια άκρη αλλά μη γελιόμαστε ξεναγός δεν ήταν!Θα προσπαθήσω λοπόν στα επόμενα,οργανωμένα ή μη τουλάχιστον να εχω καποιες ξεναγήσεις.

Συνδεδεμένος dk

  • Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 30888
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Με όποιον ξεναγό καθήσεις τόσα πράγματα θα μάθεις...
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 28, 2014, 18:16:28 μμ »
Οι καλοι ξεναγοι διαφημιζονται απο το πορταλ http://www.viator.com/



Mπραβο Λυδια!!!  :smile_:  

http://tourguides.viator.com/  

http://tourguides.viator.com/tour-guide-lydia-karaguni--sekuri-15142.aspx




Αποσυνδεδεμένος dimosf

  • Συντονιστής Gallery
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 4651
  • Φύλο: Άντρας
  • disaki.blogspot.gr και fototsepi.blogspot.gr
    • το δισάκι μου στον ώμο......
Απ: Με όποιον ξεναγό καθήσεις τόσα πράγματα θα μάθεις...
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 28, 2014, 23:11:56 μμ »
Πολύ ωραία!  Και σ' ανώτερα!

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2801
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Με όποιον ξεναγό καθήσεις τόσα πράγματα θα μάθεις...
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 30, 2014, 10:53:11 πμ »
ευχαριστούμε για τα καλά λόγια.  :dance:
Το Viator είναι το αντίστοιχο Booking.com για τους ξεναγούς και τις ημερήσιες εκδρομές.

Συνδεδεμένος dk

  • Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 30888
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Με όποιον ξεναγό καθήσεις τόσα πράγματα θα μάθεις...
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 30, 2020, 16:48:31 μμ »
«Οι ξεναγοί δεν θα πάρουν βοήθημα…»

Ο τουρισμός στην Ελλάδα έχει χτυπηθεί ανελέητα από την επιδημία του Κορωνοϊού, όμως οι περίπου 2300 Διπλωματούχοι Ξεναγοί στην Ελλάδα, που θα άρχιζαν την εργασία τους ήδη από τον Μάρτιο, δεν θα πάρουν ούτε ένα ευρώ ενίσχυση.

Σε ανακοίνωση της η Πανελλήνια Ομοσπονδία Ξεναγών αναφέρει:

Το Υπουργείο έχει συμπεριλάβει στην ρύθμιση τα Τουριστικά Γραφεία, δηλαδή τους εργοδότες μας και τους Ξεναγούς που εργάζονται ως ελεύθεροι επαγγελματίες, που είναι ελάχιστοι, (λιγότεροι από 1%), ενώ όλοι οι υπόλοιποι Ξεναγοί στην επικράτεια, μένουν χωρίς κρατική ενίσχυση.

Οι Ξεναγοί, σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία, είναι μισθωτοί με πολλούς εργοδότες. Δεν έχουν ΚΑΔ, γιατί δεν έχουν επιχείρηση και δεν είναι υπάλληλοι ενός μόνο Τουριστικού Πρακτορείου για να δηλωθούν από αυτό. Κατά συνέπεια, δεν μπορούν να μπουν στην πλατφόρμα που έχει δημιουργηθεί. Εξαιτίας μάλιστα των παραλείψεων του Ελληνικού κράτους διαχρονικά, τα ένσημα των Ξεναγών δεν έχουν ακόμα μηχανογραφηθεί.

Τα ένσημα των Ξεναγών πανελληνίως, καταμετρούνται μόνο από ένα γραφείο του ΕΦΚΑ στην Αθήνα, ενώ οι αρμόδιοι υπάλληλοι για την καταμέτρηση είναι ελάχιστοι. Το αποτέλεσμα είναι να μην έχουν καταχωρηθεί ακόμη τα ένσημα του 2018 και 2019, και οι Ξεναγοί που δικαιούνται επίδομα ανεργίας κατά τους χειμερινούς μήνες, να μην έχουν πάρει ακόμη τίποτα, ενώ τελειώνει ο Μάρτιος και οι αιτήσεις έγιναν τον Νοέμβριο του 2019.

Η Πανελλήνια Ομοσπονδία Ξεναγών έχει στείλει ήδη τρία υπομνήματα στα υπουργεία Οικονομικών, Εργασίας και Τουρισμού, προτείνοντας επακριβώς, πώς με μία Κοινή Υπουργική Απόφαση θα μπορέσουν και οι Ξεναγοί της Ελλάδας να λάβουν την έκτακτη επιδότηση, ως άμεσα πληττόμενοι, όπως και τόσοι άλλοι συμπολίτες μας που πλήττονται. Δυστυχώς, μέχρι αυτήν την στιγμή δεν έχει βρεθεί κάποια λύση, σε ένα θέμα που είναι αρμοδιότητα του Υπουργείου Οικονομικών κατά κύριο λόγο, και του Υπουργείου Εργασίας κατά δεύτερο.

Κανείς δεν ξέρει πότε και αν θα ξεκινήσει η τουριστική περίοδος. Πλέον, ξεκάθαρα πρόκειται για θέμα επιβίωσης ενός ολόκληρου κλάδου, και η Ομοσπονδία μας θα κάνει τα πάντα για να υπερασπιστεί τα δικαιώματα των Ελλήνων Ξεναγών.

https://www.facebook.com/OmorfaTaxidia/

Συνδεδεμένος dk

  • Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 30888
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Με όποιον ξεναγό καθήσεις τόσα πράγματα θα μάθεις...
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 09, 2020, 16:37:35 μμ »
Συνολική ένταξη των ξεναγών στα μέτρα στήριξης

Ήδη, η ηγεσία του υπουργείου είχε έλθει σε επαφή με τα Υπουργεία Εργασίας και Οικονομικών εστιάζοντας στο θέμα της ανάγκης ένταξης του συνόλου του κλάδου των ξεναγών στα μέτρα στήριξης.

Σε θετικό κλίμα και με στόχο την ένταξη του συνόλου των επαγγελματιών ξεναγών στα επιτακτικά μέτρα στήριξης λόγω COVID-19, πραγματοποιήθηκε η τηλεδιάσκεψη μεταξύ της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Τουρισμού και των εκπροσώπων της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ξεναγών.

Ο υπουργός κ. Χάρης Θεοχάρης και ο υφυπουργός κ. Μάνος Κόνσολας αναφέρθηκαν στις ενέργειες του Υπουργείου Τουρισμού για τη θετική έκβαση της στήριξής τους. Ήδη, η ηγεσία του υπουργείου είχε έλθει σε επαφή με τα Υπουργεία Εργασίας και Οικονομικών εστιάζοντας στο θέμα της ανάγκης ένταξης του συνόλου του κλάδου των ξεναγών στα μέτρα στήριξης.

Στο πλαίσιο της τηλεδιάσκεψης ζητήθηκε, τέλος, από τους συμμετέχοντες εκπροσώπους του κλάδου -πρόεδρο Ν. Ξυλουρά, αντιπρόεδρο κ. Ευρ. Βλάση, γενική γραμματέα κα Αναστασία Γαϊτάνου και τον πρόεδρο του Σωματείου Διπλωματούχων Ξεναγών κ. Κρ. Πιπέρα- να υποβάλλουν τα κριτήρια με τα οποία θα επιλεγούν οι δικαιούχοι επαγγελματίες ξεναγοί.

https://traveldailynews.gr/

Συνδεδεμένος dk

  • Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 30888
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Με όποιον ξεναγό καθήσεις τόσα πράγματα θα μάθεις...
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 09:07:55 πμ »
Θέλεις  να γίνεις ξεναγός; Να η ευκαιρία…

Δημοσιεύθηκε σήμερα η πρόσκληση υποβολής αιτήσεων των υποψηφίων για εισαγωγή στις Σχολές Ξεναγών του Υπουργείου Τουρισμού. Το Υπουργείο  προσφέρει τη δυνατότητα σταδιοδρομίας στο επάγγελμα του ξεναγού, σε απόφοιτους Λυκείου ή Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, με δωρεάν διετή φοίτηση στις 5 Σχολές Ξεναγών ανά την Ελλάδα, χωρίς εξετάσεις. Για τη συμμετοχή τους στη διαδικασία επιλογής, οι υποψήφιοι μπορούν να υποβάλλουν αίτηση έως τις 15 Σεπτεμβρίου 2021 σε ειδικό σύνδεσμο στην ιστοσελίδα www.mintour.edu.gr.

Οι 5 Σχολές Ξεναγών, διετούς διάρκειας, λειτουργούν σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Κέρκυρα, Κρήτη και Ρόδο, ως μεταδευτεροβάθμιες επαγγελματικές σχολές του Υπουργείου Τουρισμού. Οι υποψήφιοι σπουδαστές εισάγονται στις σχολές με μια απλή αίτησή τους, κατόπιν πρόσκλησης του Υπουργείου Τουρισμού και επιλέγονται με σειρά προτεραιότητας, βάσει μοριοδότησης των προσόντων τους.

Μετά την αποφοίτησή τους, αποκτούν δίπλωμα και βεβαίωση συνδρομής νόμιμων προϋποθέσεων για την άσκηση του επαγγέλματος του ξεναγού, που τους παρέχει το αποκλειστικό δικαίωμα πραγματοποίησης ξεναγήσεων σε ιδιώτες, σε τουριστικές επιχειρήσεις – ξενοδοχεία και εν γένει, το αποκλειστικό δικαίωμα, βάσει του ν. 710/1977, της παροχής υπηρεσιών ξενάγησης στην Ελλάδα.

Δείτε την προκήρυξη εδώ:  https://drive.google.com/.../1fiBb54rHKuOtdGOea2.../view

https://www.facebook.com/OmorfaTaxidia/