Αποστολέας Θέμα: Σπέτσες  (Αναγνώστηκε 2902 φορές)

Αποσυνδεδεμένος palaiohelen

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Απ'όλους τους προορισμούς καλύτερο είναι το ταξίδι
    • ΕΛΕΝΗ.-
Σπέτσες
« στις: Ιούλιος 27, 2009, 00:07:51 πμ »
Οι Σπέτσες (καθαρεύουσα Σπέτσαι), είναι ιστορική νήσος κοντά στην Αργολική χερσόνησο, δεξιά της εισόδου του Αργολικού κόλπου, σε απόσταση 1,5 μιλίου από την Ερμιονίδα και 50 μιλίων από τον Πειραιά. Τις Σπέτσες απαρτίζουν τρεις ακόμη νησίδες: η Σπετσοπούλα, ο Άγιος Ιωάννης και το Μικρό Μπούρμπουλο.
Οι Σπέτσες έχουν σχήμα ωοειδές, περίμετρο ακτογραμμής 11 μιλίων, έκταση 22,5 τ.χλμ. με μέγιστο μήκος 4 μίλια και μέγιστο πλάτος 2,5 μίλια. Διασχίζεται από βουνοσειρές με υψηλότερη κορυφή τον Προφήτη Ηλία (291μ.). Τα ακρωτήρια της νήσου είναι: Το Σουρμπούτι (ΒΑ.), το Κάβο - Φανάρι (Α.), ο Μαυρόκαβος (ΝΑ.), το Ζάστανο (Ν.) και το Μπουρμπούθι (ΒΔ.).
Το έδαφος των Σπετσών είναι κυρίως πευκόφυτο, ενώ μεγάλο μέρος του είναι καλλιεργήσιμο. Κύρια προϊόντα που παράγονται είναι ελιές, λάδι, δημητριακά, σταφύλια, αμύγδαλα, σύκα και λίγα κτηνοτροφικά προϊόντα. Το κλίμα είναι δροσερό και υγιεινό και προσφέρεται ως τόπος παραθερισμού. Οι κάτοικοι επιδίδονται κυρίως στη ναυτιλία και την αλιεία.
Πρωτεύουσα είναι η ομώνυμη πόλη της νήσου που αποτελεί Δήμο στον οποίο υπάγονται οι συνοικισμοί: Αγία Παρασκευή, Άγιοι Ανάργυροι, Άγιοι Απόστολοι, Αδοσίδον, Βρέλον, Έλωνας, Ζωγερία, Λιγονέρι, Παραπόλα, Τζήλα, η γυναικεία Μονή Αγίων Πάντων και η νησίδα Σπετσοπούλα ιδιοκτησίας της Οικογένειας Νιάρχου.


Σπέτσες
http://cid-6d40126801682810.skydrive.live.com/browse.aspx/%ce%a3%cf%80%ce%ad%cf%84%cf%83%ce%b5%cf%82

Οικία-Μουσείο Μπουμπουλίνας
http://cid-6d40126801682810.skydrive.live.com/browse.aspx/%ce%9f%ce%b9%ce%ba%ce%af%ce%b1-%ce%9c%ce%bf%cf%85%cf%83%ce%b5%ce%af%ce%bf%20%ce%9c%cf%80%ce%bf%cf%85%ce%bc%cf%80%ce%bf%cf%85%ce%bb%ce%af%ce%bd%ce%b1%cf%82%20%7C5%ce%a3%cf%80%ce%ad%cf%84%cf%83%ce%b5%cf%82%7C6
Σ’ αγαπώ τόσο που δεν σε θέλω.
Γιατί δεν θες παρά ότι σου λείπει κι εσύ πια δεν μου λείπεις αφού στης αγάπης τον τόπο δεν χωρά η απόσταση.
Σ’ αγαπώ κι αγαπώντας σε, σε περιέχω, σε έχω αφού είμαι, είμαι από σένα και μαζί σου κι όπου κι αν είμαι έρχεσαι......

Συνδεδεμένος dk

  • Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 30888
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Σπέτσες
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 27, 2009, 14:16:27 μμ »
Πανεμορφο και πρασινο νησι οι Σπετσες...το εχω επισκεφτει αμετρητες φορες...και θα το επισκεφτω αλλες τοσες!!! :happy:

palaiohelen...σ'ευχαριστουμε για τις φωτογραφιες. :kiss:

Αποσυνδεδεμένος xenia

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1178
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Σπέτσες
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 27, 2009, 19:37:49 μμ »
 :good: :good:

Αποσυνδεδεμένος evi

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3347
Απ: Σπέτσες
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 22:34:19 μμ »
Όντως πανέμορφο μικρό νησάκι και τόσο κοντά στην Αθήνα. Το μόνο που με ενοχλεί είναι που καταργήσανε τα συμβατικά καράβια και έχουμε μόνο την επιλογή των catamaran με τα οποία το εισιτήριο κοστίζει 80 ευρώ πήγαινε έλα. Και δεν είναι και τόσο γραφικά όσο τα συμβατικά. Μία φορά δοκίμασα να πάω οδικώς μέσω Κόστα και κάναμε με το ΚΤΕΛ 5 ώρες. Φυσικά αν κάποιος έχει ιχ θα είναι πολύ πιο εύκολα φαντάζομαι. 

Συνδεδεμένος dk

  • Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 30888
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Σπέτσες
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 23:33:43 μμ »

Φυσικά αν κάποιος έχει ιχ θα είναι πολύ πιο εύκολα φαντάζομαι. 


Σιγουρα...σε δυομιση ωριτσες εισαι εκει. :smile_:

Συνδεδεμένος dk

  • Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 30888
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Σπέτσες
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 11, 2021, 19:44:32 μμ »
Όντως πανέμορφο μικρό νησάκι και τόσο κοντά στην Αθήνα. Το μόνο που με ενοχλεί είναι που καταργήσανε τα συμβατικά καράβια και έχουμε μόνο την επιλογή των catamaran με τα οποία το εισιτήριο κοστίζει 80 ευρώ πήγαινε έλα. Και δεν είναι και τόσο γραφικά όσο τα συμβατικά. Μία φορά δοκίμασα να πάω οδικώς μέσω Κόστα και κάναμε με το ΚΤΕΛ 5 ώρες. Φυσικά αν κάποιος έχει ιχ θα είναι πολύ πιο εύκολα φαντάζομαι.

Οντως εχουν καταργηθει τα συμβατικα καραβια και τα catamaran ειναι πανακριβα... η αμεσως επομενη επιλογη ειναι με το αυτοκινητο σου και αν ειστε και 4-5 ατομα μια χαρα, μεγαλο το deal... αν ομως δεν εχεις αυτοκινητο επιλεγεις ΚΤΕΛ ή εκδρομη τουριστικου γραφειου.

Θα ειναι η επομενη εκδρομουλα μου με τους Περιηγητες στις 23 Μαιου με 17 ευρω το ατομο + το εισιτηριο του φερυ!!

Συνδεδεμένος dk

  • Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 30888
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Σπέτσες
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 09, 2021, 18:49:50 μμ »
Θα ειναι η επομενη εκδρομουλα μου με τους Περιηγητες στις 23 Μαιου με 17 ευρω το ατομο + το εισιτηριο του φερυ!!

Η εκδρομουλα πραγματοποιηθηκε... το εισιτηριο του φερυ ειναι στα 3 ευρω και θελει κανα τεταρτο με 20 λεπτα για να φτασει... αλλα αν ειστε πολλα ατομα μπορειτε να καλεσετε ταξι απο απεναντι... παιρνουν μεχρι 6 ατομα αντε 7 και πληρωνεις 4 ευρω το ατομο και σε 4-5 λεπτα εισαι εκει.