Αποστολέας Θέμα: Με όποιον ξεναγό καθήσεις τόσα πράγματα θα μάθεις...  (Αναγνώστηκε 3443 φορές)

Συνδεδεμένος dk

  • Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 30892
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Με όποιον ξεναγό καθήσεις τόσα πράγματα θα μάθεις...
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 08, 2010, 23:50:26 μμ »
και εγω θα του φερω μια σακουλα χοχλιους!

Ok... αρκει να συνοδευονται απο μια μπουκαλα τσιπουρο. :laugh:

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2801
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Με όποιον ξεναγό καθήσεις τόσα πράγματα θα μάθεις...
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 09, 2010, 01:14:49 πμ »
τσιπουρο η τσικουδια υποχρεωτικα  :bigr:

Συνδεδεμένος dk

  • Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 30892
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Με όποιον ξεναγό καθήσεις τόσα πράγματα θα μάθεις...
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 09, 2010, 05:44:48 πμ »

Ηρθε λοιπον η ωρα να γραψω για τον ξεναγο panpan... :happy:
Μονο δυο λεξεις του ταιριαζουν, άριστα καταρτισμένος... ναι γνωριζει τα παντα για την Βαρκελωνη και γενικοτερα για την Καταλωνια... ιστορια, αξιοθεατα, κτιρια, μαγαζια, δρομους ακομη και τις στασεις του Μετρό που κοντευει να φτασει τις 12 γραμμες.
Εντυπωση δε μου εκανε οτι μετα το τελος της ξεναγησης στη γοτθικη συνοικια επισκεφτηκαμε λιγο πιο κατω την εβραικη συναγωγη που λιγοι τη γνωριζουν και σε αναζητηση μου στο ιντερνετ ανακαλυψα πως δεν αναφερεται πουθενα... σα να μην υπαρχει δηλαδη. :bigr:
Παναγιωτη σ΄ευχαριστω αλλη μια φορα για οσα εκανες για μενα κι ελπιζω τον Σεπτεμβρη να σου ανταποδωσω τη φιλοξενια. :good:


Τοσα καλα λογια εγραψα για σενα... το τσιπουρο σχολιασες!!!! :mad:
Παντα ντροπαλος...  :bigr:

Αποσυνδεδεμένος wotan1975

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1248
  • http://solareagle.blogspot.com/
Απ: Με όποιον ξεναγό καθήσεις τόσα πράγματα θα μάθεις...
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 09, 2010, 11:57:19 πμ »
Ρακακι του πεθερου :laugh:
Θέλω να πάω σε κάθε χωριό και πόλη της Ευρώπης

Αποσυνδεδεμένος xenia

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1178
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Με όποιον ξεναγό καθήσεις τόσα πράγματα θα μάθεις...
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 12, 2010, 20:49:20 μμ »

Ηρθε λοιπον η ωρα να γραψω για τον ξεναγο panpan... :happy:
Μονο δυο λεξεις του ταιριαζουν, άριστα καταρτισμένος... ναι γνωριζει τα παντα για την Βαρκελωνη και γενικοτερα για την Καταλωνια... ιστορια, αξιοθεατα, κτιρια, μαγαζια, δρομους ακομη και τις στασεις του Μετρό που κοντευει να φτασει τις 12 γραμμες.
Εντυπωση δε μου εκανε οτι μετα το τελος της ξεναγησης στη γοτθικη συνοικια επισκεφτηκαμε λιγο πιο κατω την εβραικη συναγωγη που λιγοι τη γνωριζουν και σε αναζητηση μου στο ιντερνετ ανακαλυψα πως δεν αναφερεται πουθενα... σα να μην υπαρχει δηλαδη. :bigr:
Παναγιωτη σ΄ευχαριστω αλλη μια φορα για οσα εκανες για μενα κι ελπιζω τον Σεπτεμβρη να σου ανταποδωσω τη φιλοξενια. :good:


Συμφωνω απολυτα με τα παραπανω!!
Παναγιωτη σ' ευχαριστουμε πολυ για ολα. :good:

Αποσυνδεδεμένος coolalexis

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2793
  • Φύλο: Άντρας
  • Φεύγω...πάλι!
    • Αμμουδιά Σερρών
Απ: Με όποιον ξεναγό καθήσεις τόσα πράγματα θα μάθεις...
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 14, 2011, 11:01:28 πμ »
Ότι και να πω για τον Παναγιώτη είναι λίγο...Μέσα σε λίγες μόνο ώρες κατάφερε να μου πει τα πάντα για την Βαρκελώνη...
Ιστορία,τέχνη,αξιοθέατα...Ότι και να ρωτούσα αμέσως μου απαντούσε.Γνωρίζει τα Π Α Ν Τ Α !
Παναγιώτη σε ευχαριστώ πολύ.Σε περιμένω στη Δράμα...

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2801
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Με όποιον ξεναγό καθήσεις τόσα πράγματα θα μάθεις...
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 14, 2011, 11:49:21 πμ »
 :blush: :blush: :blush:
με κανεις να ντρεπομαι.
ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

Αποσυνδεδεμένος coolalexis

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2793
  • Φύλο: Άντρας
  • Φεύγω...πάλι!
    • Αμμουδιά Σερρών
Απ: Με όποιον ξεναγό καθήσεις τόσα πράγματα θα μάθεις...
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 14, 2011, 14:25:20 μμ »
:blush: :blush: :blush:
με κανεις να ντρεπομαι.
ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
Την αλήθεια λέω...

Συνδεδεμένος dk

  • Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 30892
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Με όποιον ξεναγό καθήσεις τόσα πράγματα θα μάθεις...
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 15, 2011, 22:10:39 μμ »
:blush: :blush: :blush:
με κανεις να ντρεπομαι.
ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

Σ' επιασαν οι ντροπες σου? :laugh: :laugh:

Αποσυνδεδεμένος carmen

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2010
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Με όποιον ξεναγό καθήσεις τόσα πράγματα θα μάθεις...
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 21:58:11 μμ »
Ποιος είναι και με τι ασχολείται;

Καθήκον του τουριστικού ξεναγού είναι να συνοδεύει ξένους σε ταξίδια και εκδρομές, με σκοπό την περιήγηση και την ενημέρωσή τους. Επίσης η ανάλυση της ιστορίας, κοινωνίας, αρχιτεκτονικής κλπ, μνημείων, μουσείων κ.α.

Ποια είναι τα καθήκοντα του;

Αυτά περιλαμβάνουν: συνοδεία τουριστικών ομάδων σε ταξίδια, οργάνωση των ταξιδιών, έλεγχος της παρουσίας των μελών της εκδρομής και εξασφάλιση διαφόρων δραστηριοτήτων της τουριστικής ομάδας, πληροφορίες για την ιστορία, τα αξιοθέατα, τα ήθη και τα έθιμα του επισκεπτόμενου τόπου, εξασφάλιση ολοκληρωμένου προγράμματος για τα μέλη της εκδρομής όπως και προμήθειες εισιτηρίων, εξασφάλιση θέσεων σε εστιατόρια, πληρωμή λογαριασμού για όλο το γκρουπ, δραστηριότητες που σκοπεύουν σε ειδικές απαιτήσεις των μελών της εκδρομής, επίλυση πιθανών προβλημάτων που εμφανίζονται στη διάρκεια της εκδρομής, όπως για παράδειγμα κακή συνεννόηση με εργαζόμενους στο ξενοδοχείο όπου διανυκτερεύει το γκρουπ , κλοπές, αρρώστιες, απώλειες διαβατηρίων, κλπ., διαπραγματεύσεις με τις τοπικές αρχές, την αστυνομία, νοσοκομεία, ασφαλιστικές εταιρείες, κλπ, λήψη αποφάσεων για πιθανές σημαντικές αλλαγές στο πρόγραμμα της εκδρομής, χρέη διερμηνέα, αν χρειαστεί, διαπραγματεύσεις με συνεργάτες του εξωτερικού, εξασφάλιση συμπληρωματικών υπηρεσιών προς τα μέλη του ταξιδιού (π.χ. ημερήσιες κρουαζιέρες), εξασφάλιση υλικών και χρηματικών εφοδίων για το ταξίδι, οργάνωση και ξενάγηση τουριστικών γκρουπ από το εξωτερικό στην Ελλάδα.

.[/i]

ΕΔΩ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΝΣΤΑΣΗ !!!!

 Υπαρχει η εργασια του συνοδου-αρχηγου, με ολες αυτες τις υποχρεωσεις που ανεφερες πιο πανω και  η
 εργασια του ξεναγου, που ειναι ο ορισμος ο πρωτος να συνοδεψει δηλαδη ενα γκρουπ σε ενα η πολλα αξιοθεατα και τους εξηγησει τα παντα.
   Τελευταια, επειδη τα γραφεια ΔΕΝ θελανε να πληρωνουν εξτρα πτυχιουχους ξεναγους ιστορικους η αρχαιολογους, εκπαιδευσανε υπαλληλους
 οσο καλα νομιζουν αυτοι να αντικαθιστουν τους ξεναγους και να γλυτωνουν τα γραφεια τα 2 προσωπα της εκδρομης.
 Τον επαγγελματια ξεναγο τον διακρινετε απο την ΑΔΕΙΑ εργασιας, που ειναι υποχρεωμενος να φερει συνηθως σαν κρεμαστο!!!
 [ ο Παναγιωτης την κουβαλα στην τσεπη  :mocking:}

Πολυ σπανια, θα δειτε συνοδο και επισημο ξεναγο μαζι, ισως για να μπουν σε κανενα παλατι η αρχαιολογικο χωρο.

Τωρα μερικα γραφεια θελοντας να εκμεταλλευτουν ορισμενα "καλα" ατομα, ξεναγους εξωτερικου,
 τους καναν προταση να αναλαμβανουν και την αρχηγια των γκρουπ που αφικνυονται στα μερη αυτα πχ,Βαρκελωνη..
 Ετσι  παλι κανουν οικονομια, εχουν 1 ατομο , αλλα ειναι επισημος ξεναγος που κανει παρεπιπτοντως και τον συνοδο-αρχηγο του γκρουπ!!
...και αν εχω τα παντα και εχω κερδισει τον κοσμο ολο, αγαπη αν δεν εχω...ειμαι ενα τιποτα