Αποστολέας Θέμα: Τα πρωταπριλιάτικα του forum  (Αναγνώστηκε 12741 φορές)

Συνδεδεμένος dk

  • Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 30915
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Τα πρωταπριλιάτικα του forum
« στις: Απρίλιος 01, 2009, 11:07:43 πμ »
Αγαπητα μελη

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την απόφασή μου να αποχωρήσω από την ενεργό συμμετοχή μου στο travelchat.

Οι λόγοι είναι προσωπικοί και δεν έχουν να κάνουν με κανέναν από εσάς ή το φορουμ.

Απλα νομιζω οτι πρεπει να αφιερωσω περισσοτερο χρονο στην οικογενεια μου και νομιζω οτι το θελουν κι αυτοι.

Ζητώ συγγνώμη για την απότομη και ξαφνικη αποχωρηση μου αλλά θεωρω οτι o σκοπος μου για ενα travelchat μεγαλο δεν επιτευχθει.

Να ειστε ολοι καλα και να συνεχισετε αυτο που εγω αρχισα...αλλα δεν τελειωσα.

Φιλικα Δημήτρης :smile_:

Συνδεδεμένος elina

  • Διαχειριστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3545
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ταξιδεύω... άρα ζω!
    • Travelchat
Απ: Τα πρωταπριλιάτικα του forum
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 01, 2009, 12:34:44 μμ »
Αγαπητέ Δημήτρη ...
Χαίρομαι που το πήρες απόφαση ... επιτέλους!!
Είχε μαυρίσει η ψυχή μου με όλα τα ατυχήματα και τις καταστροφές που έγραφες. Πιστεύω τώρα το travelchat να δει μια άσπρη μέρα.  :yahoo:
Καλό μήνα και καλή Πρωταπριλιά  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:

Ένα χαμόγελο αξίζει πολλά. Κάνει πλούσιο εκείνον που το παίρνει... χωρίς να κάνει φτωχότερο εκείνον που το δίνει!

Αποσυνδεδεμένος Dimitra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2829
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τα πρωταπριλιάτικα του forum
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 01, 2009, 12:40:01 μμ »
Συμφωνώ και συμπληρώνω....αντί να απολαμβάνουμε τη προετοιμασία των ταξιδιών μας, ο κύριος dk μας εκανε τη ζωή δύσκολη.......
Καλύτερα, καλύτερα Ελίνα μου που το πήρε απόφαση να αποχωρήσει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Καλό μήνα, καλή Πρωταπριλιά σε όλους και στο φίλο DK ιδιαίτερα  :kiss:

Συνδεδεμένος dk

  • Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 30915
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Τα πρωταπριλιάτικα του forum
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 01, 2009, 12:59:23 μμ »

Αγαπητέ Δημήτρη ...
Χαίρομαι που το πήρες απόφαση ... επιτέλους!!


Χαιρεσαι αλλα...μηνυματακι εστειλες "παρε με επειγοντως τηλεφωνο" :laugh:

Παράθεση

Συμφωνώ και συμπληρώνω...


Συμφωνεις αλλα...τηλεφωνακια επαιρνες Δημητρουλα!!! :laugh:

Any way...

Πρωταπριλιά.....

Το έθιμο της Πρωταπριλιάς, μας έχει έρθει από την Ευρώπη και δύο εκδοχές είναι οι πιο πιθανές αν και λέγονται πολλά.
Η πρώτη λέει ότι το έθιμο αυτό ξεκίνησε από τους Κέλτες, έναν λαό της Βορειοδυτικής Ευρώπης και δεινούς ψαράδες. Η εποχή του ψαρέματος ξεκινούσε πάντα την 1η Απριλίου. Μία εποχή που δύσκολα πιάνει κανείς ψάρια όσο καλός ψαράς κι αν είναι. Αυτός ήταν και ο κύριος λόγος για να λένε ψέματα για την ψαριά τους.. συνήθεια που καθιερώθηκε με τα χρόνια!!
Η δεύτερη εκδοχή μας μεταφέρει στην Γαλλία του 16ου αιώνα. Μέχρι το 1564 η πρωτοχρονιά των Γάλλων ήταν κάθε 1η Απριλίου. Από αυτήν την χρονιά και μετά και ενώ ήταν βασιλιάς ο Κάρολος ο 9ος, η πρωτοχρονιά μεταφέρθηκε την 1η Ιανουαρίου. Υπήρξαν αντιδράσεις από τους πολίτες βέβαια και κάποιοι συνέχιζαν να γιορτάζουν την πρωτοχρονιά, την 1η Απριλίου. Όσοι είχαν αποδεχθεί την αλλαγή της ημερομηνίας του εορτασμού της πρωτοχρονιάς, έστελναν δώρα σε όσους επέμεναν να γιορτάζουν τον Απρίλη, για να τους κοροιδέψουν. Αυτό το πείραγμα με τα χρόνια μετατράπηκε σε έθιμο!

Το έθιμο αυτό λοιπόν, από όπου και αν ξεκίνησε , έφθασε και στην Ελλάδα όπου και διαφοροποιήθηκε βασει της Ελληνικής κουλτούρας. Κρατήσαμε την βασική ιδέα, να λέμε αθώα ψέματα για να ξεγελάσουμε τον φίλο μας. Υπάρχουν περιοχές στην Ελλάδα που πιστεύουν ότι όποιος καταφέρει την πρωταπριλιά να ξεγελάσει τον άλλο, θα έχει τύχη όλη την χρονιά. Σε κάποιες άλλες περιοχές πιστεύουν ότι ο "επιτυχημένος ψεύτης" θα έχει μία καλή σοδειά την υπόλοιπη χρονιά. Επίσης , να σημειώσω, ότι και το βρόχινο νερό της πρωταπριλιάς θεωρείται από μερικούς ότι έχει θεραπευτικές ικανότητες. Το "θύμα" από την άλλη πιστέυεται ότι θα έχει γρουσουζιά.
Το έθιμο αυτό με τον καιρό εξελίσσεται και στο παιχνίδι έχουν μπει εφημερίδες, τηλεόραση, ραδιόφωνο..


Για αυτό το νου σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

φιλιά πολλά σε όλους σας......... ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  :kiss: :kiss: :kiss:

Συνδεδεμένος elina

  • Διαχειριστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3545
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ταξιδεύω... άρα ζω!
    • Travelchat
Απ: Τα πρωταπριλιάτικα του forum
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 01, 2009, 13:04:43 μμ »
Στην αρχή πραγματικά ανησύχησα μήπως συνέβη κάτι άσχημο .... και η Δήμητρα το ίδιο ....
Ευτυχώς όμως που μιλήσαμε και μου άνοιξε τα μάτια ... μπράβο Δήμητρα  :bigr:
Την πατήσαμε για λίγα λεπτά μόνο ... οπότε δεν πιάνει!!
Ένα χαμόγελο αξίζει πολλά. Κάνει πλούσιο εκείνον που το παίρνει... χωρίς να κάνει φτωχότερο εκείνον που το δίνει!

Αποσυνδεδεμένος Dimitra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2829
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τα πρωταπριλιάτικα του forum
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 01, 2009, 13:16:10 μμ »
Ομολογώ, ότι ανησύχησα περισσότερο να μη συμβαίνει κάτι άσχημο σε σένα ή στην οικογένεια.........
Αντε και του χρόνου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:
Θα σε δούμε τη Κυριακή......ή να μη σε περιμένουμε? χα χα χα  :blum: :blum: :blum: :blum:

Συνδεδεμένος dk

  • Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 30915
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Τα πρωταπριλιάτικα του forum
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 01, 2009, 13:34:38 μμ »
Στην αρχη σκεφτηκα να ανοιξω ενα θεμα "Εμφυλιος πολεμος στην Ινδονησια...φυγαδευονται οι επισκεπτες" αλλα φοβηθηκα μη παθει εμφραγμα η Δημητρα και αναθεωρησα.
Αλλωστε δεν θα ηταν δίκαιο...ετσι πηρα την αποφαση ενος γενικοτερου ψεμματος που ειχε και τη μορφη ψηφου εμπιστοσυνης στο προσωπο μου...που απλοχερα μου προσφερατε...αλλα μονο οι δυο σας!!! :laugh:

Αποσυνδεδεμένος Ntina

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Γυναίκα
  • καλά ταξίδια στις θάλασσες του κόσμου
Απ: Τα πρωταπριλιάτικα του forum
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 01, 2009, 14:06:43 μμ »
Όντως πολύ πειστικός ήσουν mr dk.
Η Δήμητρα πρωί πρωί αναστάτωσε όλο τον κόσμο,
προσπαθούσαμε μαζό να βρούμε ένα λόγο αλλά μάταια.
Την επόμενη κάτι πιο ανώδυνο για τα κορίτσια του forum
που ανησύχησαν.Να σαι καλά  :crazy:να κάνεις πλακίτσες :crazy:
καλά ταξίδια στις θάλασσες του κόσμου

Συνδεδεμένος dk

  • Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 30915
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Τα πρωταπριλιάτικα του forum
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 01, 2009, 14:24:18 μμ »

Όντως πολύ πειστικός ήσουν mr dk.


To ξερω...αφου μεχρι κι εσενα αφυπνησα που μας εχεις ξεχασει τωρα τελευταια και δεν γραφεις καθολου!!! :cray:

ΥΓ Ξερω ομως οτι μας αγαπας!!! :kiss: :kiss:...καλη λευτερια.

Αποσυνδεδεμένος Dimitra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2829
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τα πρωταπριλιάτικα του forum
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 01, 2009, 15:32:16 μμ »
Στην αρχη σκεφτηκα να ανοιξω ενα θεμα "Εμφυλιος πολεμος στην Ινδονησια...φυγαδευονται οι επισκεπτες" αλλα φοβηθηκα μη παθει εμφραγμα η Δημητρα και αναθεωρησα.
Αλλωστε δεν θα ηταν δίκαιο...ετσι πηρα την αποφαση ενος γενικοτερου ψεμματος που ειχε και τη μορφη ψηφου εμπιστοσυνης στο προσωπο μου...που απλοχερα μου προσφερατε...αλλα μονο οι δυο σας!!! :laugh:

Παλι καλά που με λυπήθηκες........ :diablo: :diablo: :diablo: